Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin Japon dansçıları

Japonya’da doğan 23 yaşındaki balerin Riine Sasaki ve 24 yaşındaki balet Kaname Noi çocukluk yıllarında baleye başladı. 

Ailelerinin isteğiyle başladıkları bale, hayatlarının en büyük tutkusuna dönüşen Sasaki ve Noi, eğitimlerini tamamlamalarının ardından çeşitli ülkelerde bulundu. 

Yolları Tacikistan Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nda kesişen ikili, bugüne kadar çok sayıda temsilde sahneye çıktı. 

Deneyimlerini artırmak isteyen bale sanatçıları, Tacikistan’dan ayrılmaya karar verdi. 

Bu sırada Antalya Devlet Opera ve Balesi’ne başvuran Sasaki ve Noi, yapılan değerlendirmelerin ardından geçen yıl Antalya’da çalışmaya başladı. 

Kurum bünyesinde ‘Giselle’, ‘Fındıkkıran’ gibi önemli bale eserlerinde sahne alan Sasaki ve Noi, sanatseverlerle buluşmak için haftanın 6 günü 3 saat prova yapıyor. 

“ALIŞMAMIZ ÇOK KOLAY OLDU”

Japonya’nın ardından eğitimini Rusya’da sürdürdüğünü belirten Noi, daha sonra Tacik Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nda 2 yıl çalıştığını ancak deneyimlerini artırmak için yeni bir kurum arayışına girdiğini ifade etti. 

Başvuru yaptığı kurumlardan birinin de Antalya DOB olduğunu kaydeden Noi, “Daha önce Türkiye’ye geldim ama Antalya’ya hiç gelmemiştim. Sadece İstanbul’u görmüştüm. Burada bir alım yapılacağını duyduktan sonra denemeye karar verdik. Riine ile buraya gelmeyi çok istedik, geldiğimizde de alışmamız çok kolay oldu. Burada çok mutluyuz” diye konuştu. 

Türkiye’de en çok sanata gösterilen ilginin dikkatini çektiğini vurgulayan Noi, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Türkiye’de ve Antalya’da seyircilerin ve sahnenin verdiği enerjiyle doğru yerde olduğumuzu hissediyoruz. Bu sahnede olmak, seyircilerin alkışları eşliğinde dans etmek bizi motive ediyor. Daha önce dans ettiğimiz yere göre dekorlar ve orkestranın farkını görebiliyoruz. Burada sahnemiz, ekibimiz dansçılarımızla çok konforluyuz. Bu ekiple çalıştığımız için çok mutluyuz.” 

“KENDİMİ ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUM”

Riine Sasaki de “Türkiye’ye tecrübemizi artırmak için geldik. Burada olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Sevdiğimiz işi yapıyoruz ve sahnede kendimizi ortaya koyuyoruz. Seyircilerimizin bize verdiği enerjiyi çok seviyoruz. Onların varlığı, alkışları bizi daha da heyecanlandırıyor” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir